Pe­li­cans löi HPK:n maa­li­juh­las­sa

Lahden Pelicans ja Hämeenlinnan Pallo-Kerho tarjoilivat varsin erikoista viihdettä jääkiekkoilun SM-liigassa. Maalijuhla ratkesi vasta jatkoajalla kotijoukkueen eduksi 7-6 (2-3, 2-2, 2-1).

Lahti Lahden Pelicans ja Hämeenlinnan Pallo-Kerho tarjoilivat varsin erikoista viihdettä jääkiekkoilun SM-liigassa. Maalijuhla ratkesi vasta jatkoajalla kotijoukkueen eduksi 7-6 (2-3, 2-2, 2-1). Ratkaisevan maalin laukoi ensimmäisen ottelunsa Lahdessa pelannut Karo Koivunen, joka edusti alkukauden Kirkkonummen Salamia.

Molemmat joukkueet vaihtoivat maalivahtia, mutta kukaan neljästä ei onnistunut. Pelicans sai salama-alun siirtyen kolmessa minuutissa 2-0-johtoon.

- Aloitimme lievästi ilmaisten kankeasti pelin. En muista, koska olisimme kuudella tehdyllä osumalla hävinneet pelin. Vaikka maaleja mätettiin paljon, oli ottelu valmentajan silmin monessakin mielessä surkea. Myönteistä lienee se, että saimme heti tauolta palattuamme herätyksen, pohdiskeli Kerhon valmentaja Jukka Jalonen.

Etenkin vieraiden ykkösviisikko epäonnistui. Joukkueen paras oli kaksi maalia laukonut kakkosviisikon puolustaja Mikko Jokela. HPK:n esitys oli kokonaisuutena oudon sekava.

Pelicansin voiton arvoa nostaa se, että joukkueen puolustuksesta puuttuivat pelikieltojen vuoksi Sami Helenius ja Santeri Heiskanen. Lahtelaisten esityksessä oli ehkä parasta se, että alkukauden hapuilleet Erik Kakko ja Toni Koivunen pelasivat kokemuksen ja taitojensa edellyttämällä tasolla.

Ilmoita asiavirheestä