Kainuun pelastuslaitoksen pintapelastajat etsivät torstaina illalla mahdollisesti sulaan ajanutta kelkkailijaa Hyrynsalmen Ilvesjärvellä.
Hätäkeskus sai sivulliselta ilmoituksen kelkanjäljistä, jotka päättyvät sulaan. Paikalle lähti kello 18 aikaan useita yksiköitä, kertoo päivystävä palomestari Raisa Korhonen.
Ilmoittaja ei ollut nähnyt kenenkään uppoavan veteen, vaan kyse oli vain päättyvistä jäljistä, Korhonen kertoo.
Hänen mukaansa paikalla on noin kuusi metriä vettä. Pintapelastajat eivät havainneet sameassa vedessä merkkejä kelkasta tai ihmisestä.
Korhosen mukaan sukeltajia ei ollut käytettävissä, sillä heitä on töissä Kajaanissa ja tietyn vuorokierron mukaan eli ei jatkuvasti.
Pelastusyksiköt poistuivat lopulta järveltä tuloksettoman etsinnän jälkeen.
Poliisin johtokeskuksen mukaan asiasta ei ollut tullut iltayhdeksään mennessä tehtävää poliisille esimerkiksi katoamisilmoituksen muodossa.