Korkeasaari luopuu aikeistaan lopettaa eläintarhan paviaanit. Eläintarhanjohtaja Seppo Turunen ilmoitti torstaina, että paviaanit pysyvät jatkossakin Korkeasaaressa asiasta nousseen kohun vuoksi.
Turusen mukaan eläinten tiloja korjataan jo tulevan talven aikana, ja lyhyeen remonttiin käytetään yksityishenkilöltä saatuja 640 000 euron testamenttivaroja. Remontin ajaksi paviaanit sijoitetaan Korkeasaaren vieressä sijaitsevan Palosaaren karanteenitiloihin. Toiveet laajemmasta korjauksesta elävät eläintarhan työntekijöiden mielissä kuitenkin vahvoina.
- Tavoitteena tietenkin on, että eläimille saataisiin myöhemmin asianmukaisemmat uudet tilat. Toivomme, että leijonalinnaa voidaan suojelupäätöksestä huolimatta muuttaa tulevina vuosina paviaaneille paremmin soveltuvaksi, Turunen totesi.
Hän myös arvosteli julkisuudessa syntynyttä kuvaa eläinten lopettamispäätökseen johtaneista syistä yksipuolisena. Turunen kertoi, että paviaanit hankittiin Korkeasaareen noin 40 vuotta sitten eli aivan toisenlaisissa olosuhteissa kuin nyt. Lisäksi kantaa täydennettiin uusilla eläimillä 1960-luvun lopussa. Tämän jälkeen eläinten pidon vaatimukset ovat olennaisesti muuttuneet, ja Suomen sääolojen vuoksi lauma joutuu viettämään puolet vuodesta ahtaissa sisätiloissa.
Paviaanit ovat myös sosiaalisena lajina kovia lisääntymään, mutta tarhaoloissa sitä joudutaan rajoittamaan. Ehkäisykapseleiden toimivuus ei kuitenkaan ole täydellinen, minkä vuoksi joitakin eläimiä joudutaan lopettamaan.
- Lisääntymisen estäminen on laumaeläimelle huono kohtalo ja vaikuttaa kielteisesti koko lauman käyttäytymiseen, Turunen pahoitteli.