Parocin väki marssi ulos Lap­peen­ran­nas­sa

Kivivillaeristeiden valmistaja Parocin henkilöstö on aloittanut Lappeenrannassa vuorokauden työnseisauksen.

Kivivillaeristeiden valmistaja Parocin henkilöstö on aloittanut Lappeenrannassa vuorokauden työnseisauksen. Mielenilmauksen syynä on työnantajan päätös sulkea Lappeenrannan tehdas.

Tehdas työllistää noin 250 ihmistä. Maaliskuussa aloitetut yt-neuvottelut päättyivät eilen.

Lappeenrannan tuotantoa siirretään muille tehtaille Suomeen, Ruotsiin sekä Venäjälle. Muut Suomen tuotantolaitokset sijaitsevat Oulussa ja Paraisilla. Venäjällä Paroc avaa Moskovan ja Pietarin välille Tveriin uuden tehtaan vuoden lopussa.

Lappeenrannan tehtaan toiminta loppuu vaiheittain vuoden 2016 loppuun mennessä. Paroc on vuokrannut Lappeenrannan tontin kaivosyhtiö Nordkalkilta vuoteen 2019. Parocin mukaan Nordkalk on ilmoittanut laajentavansa kaivostoimintaansa tontille.

Parocin ilmoituksen mukaan kevääseen 2017 mennessä muualla aukeaa noin 100 uutta työpaikkaa, joista 70 Suomeen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä