Keskiviikko tiesi Helsingin pörssissä laskua erityisesti pankkiosakkeille. Kursseja painoi Osuuspankkien Keskuspankin OKOn antama tulosvaroitus. Myös yleinen kurssikehitys oli laskeva.
OKO varoitti päivällä toisen vuosineljänneksen liikevoittonsa jäävän pieneksi. Konsernin A-osake halpeni ilmoituksen seurauksena selvästi. Sille kertyi laskua lähes seitsemän prosenttia, ja osakkeesta maksettiin päivän päätteeksi 15,86 euroa.
OKOn vanavedessä pankki- ja rahoitusalan osakkeet laskivat keskimäärin 4,5 prosenttia.
Yleistä kurssikehitystä kuvaava hex-indeksi kertoi osakkeiden halventuneen keskimäärin prosentin edellispäivästä. Indeksi päätyi 5 822,48 pisteeseen. Painorajoitettu portfolioindeksi laski vaihteeksi reilummat 1,3 prosenttia ja päätyi pistelukemaan 2 722,17.
Sonera laski keskiviikkona 6,3 prosenttia, ja sen hinta päätyi 3,57 euroon. Nokian hinta halpeni 0,4 prosenttia edellispäivästä, ja oli näin 13,75 euroa.
Vaihtoa keskiviikolta kertyi Helsingissä 605,87 miljoonaa euroa.