Suurinta osaa Suomen pankkiautomaatteja hoitava Automatia Pankkiautomaatit lupaa automaattien siirtyvän euroaikaan kahdessa viikossa sen jälkeen, kun eurot otettu käyttöön ensi vuoden alussa. Jo ensimmäisen viikon päättyessä noin 80 prosentin yhtiön automaateista pitäisi olla euroajassa.
Säästöpankkiryhmän alustavan aikataulun mukaan täysin euroajassa ollaan kolmessa viikossa. Tämä suunnitelma koskee myös 42:ta paikallisosuuspankkia, koska pankkien tietotekniikka ja automaatit ovat saman yhtiön – Samlinkin – hoidossa.
Jotkut nostoautomaatit antavat euroja heti vuoden vaihtuessa. Mahdollista on, että kyseisten automaattien sijainti ilmoitetaan ennakkoon. Muuten euroja jaetaan automaatteihin sitä mukaan kun markat loppuvat.
Suomessa on kaikkiaan noin 2 100 käteisautomaattia. Automatia omistaa niistä valtaosan eli noin 1 850. Lopuista vastaa Samlink. Automatian omistavat Nordea, Sampo ja Osuuspankki-ryhmä. Automaateista jaetaan vain 20 ja 50 euron seteleitä. Kauppa toivoi jakoon myös 10 euron seteleitä, mutta pienemmillä seteleillä rahat olisivat loppuneet vilkkaimmin käytetyistä automaateista liian nopeasti.
Eurojen käyttöönotto tietää myös mukautumista uusiin pikanostosummiin.
Kaikkiaan Automatian lasku euroihin siirtymisestä on 20–30 miljoonaa markkaa. Samlink ei julkista summaa.