Palsan kodin kohtalo ratkeaa lä­hi­viik­koi­na

Taiteilija Kalervo Palsan kotitalo on seissyt tyhjillään Kittilän kirkonkylässä hänen kuolemastaan eli vuodesta 1987 saakka.

Kotitalon raput. Laho on syönyt Palsan kotia. Ehtiiö apu enää näille portaille.
Kotitalon raput. Laho on syönyt Palsan kotia. Ehtiiö apu enää näille portaille.
Kuva: Kaisu Mikkola

Kittilä

Taiteilija Kalervo Palsan kotitalo on seissyt tyhjillään Kittilän kirkonkylässä hänen kuolemastaan eli vuodesta 1987 saakka. Hirsitalo ja ulkorakennus, josta Palsa teki ateljeensa ja nimesi sen Getsemaneksi, olivat huonossa kunnossa jo taiteilijan eläessä, joten 15 vuoden kylmillään olo on rapistanut rakennuksia pahoin.

Palsan omaisuutta hallinnoiva Maj-Lis Pitkänen on tarjonnut rakennuksia kunnalle noin 5 000 euron hintaan, ja kunta kiertää nyt täkyä kiinnostuneena. "Kunnanhallitus suhtautuu asiaan myönteisesti, mutta kustannukset ratkaisevat", sanoo kunnanhallituksen puheenjohtaja Arvi Ala.
Palsan nimi on taas Kiasman näyttelyn ansiosta kaikkien huulilla, ja matkailusta elävä kunta tajuaa suurten taiteilijoidensa julkisuusarvon. Reidar Särestöniemellä ja akvarellisti Einari Junttilalla on jo omat kotimuseonsa, joten Palsan Getsemane toisi kulttuurimatkailulle selvästi lisäarvoa.



Tarkka hinta ensin


Palsan kotitalon hankintaa tutkivan kunnan viisihenkisen työryhmän urakka on loppusuoralla. Teknisen viraston asiantuntijat selvittävät paraikaa tarvittavan remontin tarkkaa hintaa. Työryhmää vetävä Arvi Ala ei rupea ennakoimaan tulevaa esitystä, mutta arvelee sen syntyvän parissa viikossa. Kunnanhallitus käsittelee kauppoja marraskuussa, ja valtuustonkin vahvistus tarvitaan, koska määrärahoja ei tämän vuoden budjetissa sellaiseen ole.

"Kävimme paikalla, ja rakennukset ovat kyllä todella huonossa kunnossa. Vesikatot on uusittava kummastakin rakennuksesta, ja kustannuksia tulisi myös opastuksesta, ylläpidosta ja liikennejärjestelyistä. Tontille on kulkuoikeus kahden omakotitalon välistä, mutta varsinaista tietä ei ole tehty", Arvi Ala sanoo.

"Sisätilatkin kaipaisivat remonttia, mutta sinne ei tietysti voi noin vain mennä. Siinä tarvitaan taiteen edustajien mukanaoloa, sillä Getsemanen seinäpahvitkin ovat täynnä Palsan maalauksia."

Getsemanen vesikatossa on ilmeisesti ollut vuoto, sillä välikaton täytteet ovat kastuneet ja sisäkatto on romahatanut kahdesta kohtaa. Työryhmän arvion mukaan tontin ympärille tarvittaisiin myös aita.

Vaikka Palsan koti haluttaisiin vain pitää edes nykyisessä kunnossa, kustannukset nousisivat Alan arvion mukaan moninkertaisiksi rakennusten hankintahintaan verrattuna.

Paljon kertoo, että taiteilijalla itselläänkin oli vaikeuksia asua vanhassa kodissaan jo parikymmentä vuotta sitten.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä