Pa­lo­tar­kas­ta­jil­ta il­mai­sia pa­lo­va­roit­ti­mia hel­sin­ki­läis­ko­tei­hin

Helsingin pelastuslaitos on huolissaan palovaroittimien toimintakunnosta.

Helsingin pelastuslaitos on huolissaan palovaroittimien toimintakunnosta. Pelastuslaitoksen palotarkastajat vierailevat noin 700 asunnossa kartoittamassa yksityisasuntojen palovaroittimien toimintakuntoa Helsingissä heinä-elokuun aikana.

Kampanjan yhteydessä asennetaan ilmaisia korkeatasoisia palovaroittimia. Varoittimet lahjoittaa pelastuslaitos ja sen yhteistyökumppani BL - palotorjunta Oy.

Puuttuvista tai toimimattomista varoittimista ei seuraa sanktiota. Palovaroittimet ovat olleet asunnoissa pakollisia vuodesta 1999.

Palovaroittimien tuleminen pakolliseksi vähensi myös tilapäisesti palokuolemien määrää. Vuonna 1999 ihmisiä kuoli rakennuspaloissa vain 20 prosenttia vuosien 1994-1998 keskiarvosta. Vuonna 2001 ja 2002 tulipalokuolemien määrä on kasvanut takaisin samaan keskiarvoon.

Kaikissa tänä vuonna tapahtuneissa kuolemaan johtaneissa rakennuspaloissa asunnossa oli palovaroitin, mutta se ei pelastuslaitoksen mukaan ollut toimintakuntoinen.

Palotarkastajan päästäminen asuntoon perustuu vapaaehtoisuuteen. Palotarkastajat liikkuvat virkapuvussa ja heidän aitoutensa voi tarvittaessa tarkistaa soittamalla pelastuslaitoksen keskukseen, numeroon 09-39361.

Ilmoita asiavirheestä