Raksilan jäähalli oli lauantaina oululaisten sisäpalloilun pääsarjaseurojen OLS:n ja Ettan näyttämö. Superpäivän aikana molemmat joukkueet pelasivat Raksilassa liigaottelun.
Päivä huipentui Ettan 3–0-voittoon Tiikereistä. Ettalle ei löydy miesten lentopalloliigasta pysäyttäjää, sillä joukkue otti kauden kuudennessa ottelussaan jo kuudennen voiton. Etta on hävinnyt toistaiseksi vain yhden erän.
Nähtyjen esitysten perusteella Etta on noussut mitalikandidaattien joukkoon ja mestari-VaLePa:n ykköshaastajaksi.
Jos Etta etenisi keväällä loppuotteluihin, seura veisi finaalisarjan kotipelit Urheilutalolta todennäköisesti Raksilaan.
– Pikkuhiljaa on hiipinyt mieleen sellainenkin ajatus. Tavoitteet ovat korkeammalla kuin ennen kautta. Emme voi olla tyytyväisiä, jos kausi päättyisi tänä keväänä puolivälieriin, Ettan yleispelaaja Eetu Pennanen sanoi.
– Tänään emme tosin olleet parhaimmillamme, viimeinen erä oli huonoa peliä.
Parviainen iski kahdesti
Päivä alkoi salibandyllä, kun OLS haastoi omassa ottelussaan Classicin. Ennakkoluulottomasti pelannut OLS piti mestari-Classicia pitkään ahtaalla, mutta tamperelaiset pääsivät lopulta kotimatkalle 5–7-voiton ja pisteiden kanssa.
OLS nousi päätöserän puolivälissä 5–5-tilanteeseen Olli Wikstedtin ja Tatu Kiipelin maaleilla. Tämän jälkeen vieraat väläyttivät mestaritason tylyä tehokkuutta ja tempaisivat lopullisen irtioton Sami Johanssonin sekä Miro Lehtisen osumilla.
OLS:n tehokkain pelaaja oli hyökkääjä Valtteri Parviainen, joka iski avauserässä kaksi näyttävää maalia.
– Classicilla on muutama huippuyksilö, jotka ovat hieman meidän tasoamme korkeammalla. He tekevät hyvällä prosentilla maalin paikoista, joista me emme aivan joka kerta onnistu, Parviainen myönsi.
– Mutta varmasti ottelu jää joukkueessa ja organisaatiossa kaikkien mieleen. Tämä oli osoitus, että pyrimme kehittymään ja menemään eteenpäin.
OLS:n ottelua seurasi Raksilassa 1 850 katsojaa, Ettan pelissä yleisömäärä oli 2 346.