Palestiinalaisen äärijärjestön Al Aksan marttyyrien prikaatien edustaja on ilmoittanut, ettei järjestö aio enää pitää kiinni tulitauosta. Edustaja kertoi asiasta sen jälkeen kun Israelin joukot olivat surmanneet aamulla järjestön paikallisjohtajan.
Israelilaissotilaat tappoivat Länsirannalla kolme palestiinalaista. Al Aksan marttyyrien prikaatien paikallisjohtajan lisäksi surmansa sai kaksi Islamilainen jihad -ryhmän taistelijaa. Kolmikko kuoli tulitaistelussa, joka alkoi kun Israelin sotilaat piirittivät talon Birqinin kaupungissa Jeninin länsipuolella.
Al Aksan johtajiin kuuluvan Zakaria al-Zubeidin mukaan paikallisjohtajan surma ei voi jäädä rankaisematta.
Järjestö oli mukana Kairon kokouksessa, missä Israel ja palestiinalaisjärjestöt sopivat maaliskuussa väkivallattoman kauden jatkamisesta.