Rauhantoiveet vahvistuivat Lähi-idässä edelleen myöhään illalla, kun palestiinalaiset ilmoittivat olevansa valmiita hyväksymään niin sanotun Tenetin tulitaukosuunnitelman. Palestiinalaisjohto päätti asiasta kokoustaessaan Jasser Arafatin johdolla Ramallahissa.
Palestiinalaiset ilmoittivat tähtäävänsä tulitauon vakiinnuttamiseen ja rauhanprosessin edistämiseen. Ilmoitusta pidettiin odotettuna, mutta tervetulleena vastavetona Israelin maanantaina aloittamalle vetäytymiselle palestiinalaisalueilta.
Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA:n johtaja George Tenetin nimeä kantava tulitaukosuunnitelma edellyttää osapuolten lopettavan väkivaltaisuudet alueella välittömästi. Suunnitelmassa tähdätään lisäksi siihen, että Israel vetäytyisi asemiin, joissa se oli ennen palestiinalaisten kansannousun alkua 18 kuukautta sitten.