Pa­les­tii­na­lai­nen pom­mi­mies oli Is­rae­lin ja USA:n opissa

Pommi-iskun viime kuussa tehnyt palestiinalaismies on myöntänyt saaneensa koulutusta Israelin turvallisuuspalvelulta Shin Bethiltä.

Pommi-iskun viime kuussa tehnyt palestiinalaismies on myöntänyt saaneensa koulutusta Israelin turvallisuuspalvelulta Shin Bethiltä. Mies oli käynyt terrorismin vastaisessa opissa myös Yhdysvalloissa, kertoo keskiviikkona ilmestynyt Jerusalem Post -lehti.

Israelin pidättämä Issa Darbiya on myöntänyt räjäyttäneensä tien varteen asetetun pommin Länsirannalla viime kuussa. Kohteena oli ohi ajanut israelilainen sotilassaattue, mutta kukaan ei haavoittunut.

Aiemmin palestiinalaisten presidentin Jasser Arafatin henkivartiokaartiin kuulunut Darbiya on kertonut osallistuneensa Shin Bethin järjestämälle merkkihenkilöiden henkivartijoiden kurssille.

Darbiya erotettiin eliittijoukoista, kun hänen Israelin vastaiset hankkeensa paljastuivat, mutta häntä ei rankaistu.

Ilmoita asiavirheestä