Pa­kis­ta­nis­sa tuhoisa pom­mi-is­ku

Voimakas pommi tappoi myöhään torstai-iltana 12 naista ja lasta ja haavoitti ainakin 23 muuta ihmistä Pakistanissa.

Voimakas pommi tappoi myöhään torstai-iltana 12 naista ja lasta ja haavoitti ainakin 23 muuta ihmistä Pakistanissa. Voimakas räjähdys tapahtui vähemmistönä olevien shiiamuslimien uskonnollisessa tilaisuudessa moskeijan alueella Punjabin maakunnassa, sairaalalähteet kertoivat.

Paikallisen poliisin edustaja Mohammad Altaf kertoi uutistoimisto AFP:lle, että kyseessä näyttää olevan terrori-isku, vaikkakaan poliisi ei pystynyt yksilöimään pommin asettajaa tai räjähdyksen alkuperää.

Poliisi arvelee kuitenkin iskun olevan yhteydessä enemmistönä olevien sunnimuslimien ja shiiojen välisiin levottomuuksiin.

10 000 shiiamuslimia oli saapunut Bhakkarin shiialaisen moskeijan ja hautausmaan alueelle vuosittaiseen kokoontumiseen suremaan profeetta Muhammedin pojanpojan imaami Hussainin vuonna 680 tapahtunutta kuolemaa.

Hussain kuoli taistelussa Irakin Karbalassa yhdessä 72 kannattajan ja perheenjäsenen kanssa. Räjähdys tapahtui puolenyön aikaan naisten alueella. Poliisi uskoo, että pommi oli asetettu räjähtämään aikaviiveellä.

Räjähdyksen silminnäkijä Kashif Naqvi sanoi räjähdyksen lennättäneen ihmisiä jopa 50 metrin päähän. Maahan jäi räjähdyspaikalla halkaisijaltaan 1,5-metrinen ja kahden metrin syvyinen monttu. Mikään ryhmä ei ole toistaiseksi ilmoittautunut iskun tekijäksi.

75 prosenttia Pakistanin 140 miljoonasta asukkaasta on sunnimuslimeja. Shiioja on noin 15 prosenttia väestöstä. Jännitys kahden islamilaisen väestönosan välillä kasvoi vuonna 1979 tapahtuneen Iranin islamilaisen vallankumouksen jälkeen.

Yhteisöjen välillä on paljon yhteisiä toimintoja, mutta ryhmien väliset avioliitot ovat harvinaisia.

Sunnimuslimien ja shiiamuslimien väliset yhteenotot eri puolilla maata ovat vaatineet viime vuosina satojen ihmisten hengen. Presidentti Pervez Musharraf on luvannut panna pisteen ryhmien väliselle verenvuodatukselle.

Ilmoita asiavirheestä