Cancun/Miami/Havanna Hirmumyrsky Wilma on aiheuttanut laajaa tuhoa Floridassa. Ainakin neljä ihmistä on kuollut myrskyn kourissa ja lähes seitsemän miljoonaa on ilman sähköä.
Floridan energialaitoksen mukaan sähköjen palauttaminen kaikille tilaajille saattaa kestää viikkoja.
Presidentti George W. Bush on julistanut Floridaan hätätilan, jonka myötä myrskyn tuhojen korjaamiseen voidaan käyttää liittovaltion varoja.
Meksikossa aloitetaan tänään turistien lennättäminen turvaan hirmumyrsky Wilman riepottelemista lomakohteista. Myrskyn jäljiltä Cancunissa ja muissa Jukatanin niemimaan lomakohteissa on ollut jumissa noin 35 000 turistia.
Meksikon viranomaiset kertoivat maanantaina, että lähellä Cancunia sijaitseva Cozumelin saaren lentokenttä otetaan evakuoimiskäyttöön. Evakuointilentoja voidaan tehdä vain päivisin, sillä kentän sähkölaitteisto on vahingoittunut vakavasti. Viranomaisten mukaan lentoliikenne pidetään edelleen katkaistuna evakuointi- ja avustustehtäviä lukuunottamatta.
Viikonloppuna hurrikaani aiheutti laajaa tuhoa Jukatanin niemimaalla. Ainakin kymmenen ihmistä sai surmansa. Kuubassa hurrikaani taas aiheutti tulvia muun muassa pääkaupungissa Havannassa.
Trooppinen myrsky Alfa puolestaan on vienyt ainakin seitsemän ihmisen hengen Haitissa ja tuhonnut parisataa asuntoa.