Päiväkotilapsia piinaavat taudit vähenevät, kun asia otetaan tosissaan. Oululaistutkimuksessa päiväkotilasten korvatulehdukset vähenivät lähes kolmanneksen, kun päiväkodeissa ruoanjako siirrettiin vain aikuisten käsiin, käsienpesua tehostettiin, myös vaippojen vaihdossa lisättiin hygieniaa ja lasten hampaidenpesu siirrettiin kokonaan päiväkodista koteihin.
Lastentautiopin professori Matti Uhari sanoo, että muutkin lasten infektiotaudit vähenivät. Näitä ovat esimerkiksi oksennustauti ja ripuli.
Päiväkotihoidossa lasten korvatulehdukset ovat kolme kertaa yleisempiä kuin kotihoidossa. Uharin mukaan paras keino hillitä sairastavuutta olisi pienentää ryhmäkokoja.
Jatkuvat pienten lasten korvatulehdukset huolestuttavat lääkäreitä. Tulehduksia sairastavat lapset kuulevat välillä huonosti ja välillä hyvin, mikä vaikuttaa lasten sanavaraston kehittymiseen ja oppimiseen.