Veikko Lesosen kanssa JOT Automationissa ja Head Consulting:ssa työskennellyt Matti Paasovaara on siirtynyt mobiililaitteita ja -sovelluksia kehittävän MyOrigo Oy:n varatoimitusjohtajaksi. Samalla Soneran kanssa patenteista kiistellyt Harri Vatanen on jättänyt omasta pyynnöstään MyOrigon toimitusjohtajan tehtävät.
Matti Paasovaara on aloittanut 1. lokakuuta MyOrigo Oy:n varatoimitusjohtajana ja hän kuuluu myös yhtiön johtoryhmään vastuualueenaan tuotantotoiminnot.
Paasovaara on aiemmin toiminut toimitusjohtajana JOT Eesti Ltd:ssä ja Jot Robotics Ltd:ssä sekä muissa johtotehtävissä JOT Automation Group Oyj:ssä. Head Consultingissa hän oli CEO (Chief Executive Officer) ja osakas.
“Matin laaja kokemus tuotannosta, materiaalinhankinnasta, tekniikasta ja investoinneista vastaperustetuissa yrityksissä muodostavat täydellisen yhdistelmän MyOrigon kasvuvaiheeseen”, sanoo MyOrigo Oy:n CEO Mats Lindoff.
MyOrigo syyskuussa 2000 perustettu oululaisyritys, jossa työskentelee noin 80 henkeä.