Pää­siäi­sen me­no­lii­ken­ne

Pääsiäisen menoliikenteen odotetaan olevan vilkkaimmillaan kiirastorstaina iltapäivällä klo 13 ja 18 välillä sekä uudelleen pitkäperjantaina klo 9 ja 12.

Pääsiäisen menoliikenteen odotetaan olevan vilkkaimmillaan kiirastorstaina iltapäivällä klo 13 ja 18 välillä sekä uudelleen pitkäperjantaina klo 9 ja 12. Pääsiäisliikennettä helpottaa se, että sekä meno- että paluuliikenteessä on käytettävissä kaksi päivää. Erityisen pahoja ruuhkia ei siksi odoteta millekkään pääteistä, mutta jonoja syntyy muutamalle tiejaksolle lähinnä pääkaupunkiseudulta pohjoiseen kolmos- ja nelosteillä.

Pohjois-Suomessa liikennettä on erityisesti hiihtokeskusten ja muiden vapaa-ajan viettopaikkojen ympäristössä. Monet aloittavat myös mökkikauden pääsiäisenä. Pienellä tiellä saataa kelirikko yllättää.

Kesänopeusrajoitukset ovat voimassa osaksi Oulun ja Lapin läänien teillä. Kesänopeusrajoitukset ovat voimassa Etelä- ja Keski-Suomessa. Pohjoiseen matkaavan kannattaa pitää talvirenkaat alla.

Autoliiton vapaaehtoisista tiepalveluhenkilöistä koostuva Operaatio Pajunkissa turvaa tuttuun tapaan pääsiäisen liikenteen. Pajunkissan päivystys alkaa kiirastorstaina 12. huhtikuuta illansuussa ja kestää toiseen pääsiäispäivään 16. huhtikuuta liikenteen hiljenemiseen saakka. Operaatio Pajunkissa päivystää valtakunnallisessa numerossa 0200-8080 (4,65 mk/min + ppm).

Pääteiden liikenteestä ja ajokeleistä saa ajantasaista tietoa esimerkiksi Tiehallinnon internet sivuilta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä