Pää­kau­pun­ki­seu­dul­la al­ka­mas­sa bus­si­lak­ko

Helsingin, Vantaan ja osittain Espoon linja-autoliikenne harvenee varhaisesta tiistaiaamusta alkaen.

Helsingin, Vantaan ja osittain Espoon linja-autoliikenne harvenee varhaisesta tiistaiaamusta alkaen. SAK-laiseen Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliittoon AKT:hen järjestäytyneet Connex Helsinki Oy:n ja Connex Vantaa Oy:n kuljettajat ovat ilmoittaneet aloittavansa pääkaupunkiseudulla lakon tiistaiaamusta kello 4:stä alkaen.

Autoliikenteen Työnantajaliiton toimitusjohtajan Hannu Parvelan mukaan lakko koskisi noin 400:aa ajajaa ja 160:tä autoa. Työnantajalle on ilmoitettu, että työnseisaus jatkuu toistaiseksi.

Lakolla pyritään vaikuttamaan työ-, ajo- ja taukotiloja koskeviin järjestelyihin.

Työnantaja pitää työnseisausta laittomana, sillä sopimuskausi on voimassa 1. 2. 2003:een asti.

Työntekijäpuolen mukaan työnantaja on kesken sopimuskauden muuttanut työjärjestelyt sietämättömiksi ajo- ja lepoaikojen ja paikkojen osalta.

Ilmoita asiavirheestä