OYSin uudelle sai­raa­lal­le ra­ken­nus­lu­pa – pe­rus­tus­työt on tar­koi­tus aloit­taa ke­vääl­lä

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri voi aloittaa uuden OYSin ydinsairaalan rakentamisen.

Uusi Oys rakennetaan korkeisiin tornitaloihin.
Uusi Oys rakennetaan korkeisiin tornitaloihin.
Kuva: Pekka Peura

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri voi aloittaa uuden OYSin ydinsairaalan rakentamisen. Oulun kaupungin rakennuslautakunta myönsi hankkeelle rakennusluvan keskiviikkona.

Lupa myönnettiin myös ydinsairaalan B-rakennuksen laajennukselle.

Rakennustyöt voidaan aloittaa ennen kuin lupapäätös saa lainvoiman.

OYS 2030 -hankkeen ohjelmajohtaja Kari Pekka Tampio kertoo, että tarkoitus on alkaa purkaa uuden sairaalan paikalla sijaitsevaa pysäköintirakennusta helmikuun alussa ja hallintorakennusta maaliskuun alussa. Kummallekin rakennukselle on jo myönnetty purkulupa.

Tavoitteena on, että uuden sairaalan perustustöihin päästään huhti–toukokuussa.

Sosiaali- ja terveysministeriö myönsi uuden sairaalan rakentamiselle poikkeusluvan marraskuussa.

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin johtaja Ilkka Luoma sanoi tuolloin, että yliopistollisen sairaalan tämänhetkinen kunto on haastava ja se heikkenee nopeasti. Nopeat toimenpiteet ovat siis tarpeen

– On arvioitu, että vanhan korjaaminen ei ole tarkoituksenmukaista kustannuksellisesti eikä siitä saada toiminnallisesti nykyisiin tarpeisiin järkevää kokonaisuutta. Hanke on tarpeellinen ja välttämätön, Luoma kommentoi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä