Oven­te­ki­jä omasta per­hees­tä

Matti Kaskella, 28, on muutama kuukausi enemmän ikää kuin johtamallaan ylikiiminkiläisellä Kaskipuu Oy:llä. "Ensin syntyi kotitalo, sitten minä ja sitten yritys", tietää Matti Kaski ja Kaskipuun perustaja, Matin isä Eero Kaski myötäilee vieressä.

Matti Kaskella, 28, on muutama kuukausi enemmän ikää kuin johtamallaan ylikiiminkiläisellä Kaskipuu Oy:llä.

"Ensin syntyi kotitalo, sitten minä ja sitten yritys", tietää Matti Kaski ja Kaskipuun perustaja, Matin isä Eero Kaski myötäilee vieressä.

Yritys ja Matti kasvoivat rinta rinnan, ja jo useita vuosia sitten Kasket alkoivat puhua siitä, olisiko Matista yrityksen jatkajaksi.

"Ensimmäisen kerran asiaa käytiin läpi noin 10 vuotta sitten", muistelee Matti Kaski.

Eero Kaski myöntää, ettei hänellä käynyt keskellä 1990-luvun alun lamaa mielessäkään, että hän houkuttelisi omia lapsiansa yrittäjäksi.

Taantuma taittui ja Mattiin tarttui "yrittäjyyden virus, vakava tauti", kuten isä-Eero kuvailee. Yrittäjyyden polte näkyi muun muassa siinä, että Matti siirtyi opiskelemaan kauppatieteitä Vaasan yliopistoon. Sukupolvenvaihdoksen eteen alettiin muutenkin tehdä töitä.

Eero Kaski korostaa, että monilapsisessa perheessä kaikkein tärkeintä oli pohjustaa vaihdos kunnolla, saada koko perhe koolle kuulemaan suunnitelmasta, aikataulusta, rahoituksesta ja muista asiaan liittyvistä asioista.

"Perheen yksituumaisuus on ensiarvoisen tärkeää, jotta kaikille jää hyvä mieli eikä kukaan ole katkera sukupolvenvaihdokseen liittyvistä asioista."



Julkinen rahoitus
riittämätöntä


Alustavien keskustelujen jälkeen Kaskipuun sukupolvenvaihdos toteutettiin ammattilaisen avulla.

Työtä helpotti se, että Kaskien apuna oli yrityksen kanssa pitkän ajan tiiviisti työskennellyt konsultti. Hän tunsi yrityksen tekemiset, historian ja tavoitteet.

"Raahelainen Alpo Miettunen oli meillä konsulttiapuna jo vuonna 1998, kun vaihdoimme kommandiittiyhtiöstä osakeyhtiöksi ja nyt sitten tässä sukupolvenvaihdoksessa", Eero Kaski kertoo.

Kaskien mukaan myös julkisista yrityspalveluorganisaatioista kuten Tekesistä ja Finnverasta on löytynyt hyviä neuvoja ja rutkasti ammattitaitoa.

Sen sijaan isältä pojalta siirtyneen, suhteellisen ison eli runsaat 70 henkilöä työllistävän yrityksen sukupolvenvaihdoksen rahoittamisessa julkinen tuki on ollut käytännössä olematonta.

"Finnveralta olisi saanut 40 000 euroa, mutta eihän se riitä tämän kokoisessa yrityksessä mihinkään. Pankeilta sai luottoa järjestettyä paljon helpommalla", Matti Kaski ihmettelee.

Kaskipuun vetäjän vaihdos ajoittui samoihin aikoihin yh-
tiön uusiin tiloihin muuton kanssa.

Matti Kasken johdolla ja isä-Eeron tiiviillä tuella yhtiö teki viime keväänä seuraavan merkittävän kasvuharppauksen, kun se osti Haapajärvellä sijaitsevan Säle-Sepät-ovitehtaan.

"Viime vuodet ovat olleet meillä voimakkaan kasvun aikaa. Henkilöstömäärä on kasvanut muutaman vuoden takaisesta 30 työntekijästä nykyiseen 70-75 työntekijään", toimitusjohtaja Matti Kaski kertoo.



Työpaikat halutaan
säilyttää Ylikiimingissä


"Yhtenä johtotähtenä yrityksen jatkajan etsimiseksi omasta perheestä on ollut toive siitä, että Kaskipuu ja sen työpaikat säilyisivät Ylikiimingissä", Eero Kaski painottaa ja uskoo myös siihen, että Matin johdolla tavoitteeseen päästään.

"Molemmat yksiköt säilyvät ja molempiin yksiköihin investoidaan", Matti Kaski korostaa ja lupaa yhtiön panostavan Ylikiimingin rinnalla myös Kaskipuulle uuteen, mutta jo 15 vuotta sitten perustettuun Haapajärven-tehtaaseen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä