Ouluun syntyi uusi val­tuus­to­ryh­mä – Snell­man ja Jäm­sä-Uu­si­ta­lo loik­kaa­vat pe­rus­suo­ma­lai­sis­ta si­ni­siin

Oulun kaupunginvaltuutettu Anne Snellman ja varakaupunginvaltuutettu Vaili Jämsä-Uusitalo kertovat eronneensa tiistaina perussuomalaisista.

Oulun kaupunginvaltuutettu Anne Snellman ja varakaupunginvaltuutettu Vaili Jämsä-Uusitalo kertovat eronneensa tiistaina perussuomalaisista.

Snellman ja Jämsä-Uusitalo perustelevat eroamistaan näkemyseroilla. He eivät nähneet edellytyksiä jatkaa perussuomalaisten joukossa, sillä puolueen arvopohja on heidän mukaansa muuttunut.

Snellman ja Jämsä-Uusitalo siirtyvät Siniseen tulevaisuuteen. He ovat perustaneet Sinisen valtuustoryhmän.

Snellman toimii ryhmän puheenjohtajana, Jämsä-Uusitalo varapuheenjohtajana ja sihteerinä toimii Jari Pirinen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä