Ouluun avataan roh­keas­ti ra­vin­to­loi­ta

Oululaiset avaavat uusia ruokaravintoloita lamauhasta piittaamatta. Pakkahuoneenkadulla avattiin vastikään uusi intialainen ravintola Taste of India ja ensi kuussa oululaiset saavat maistella ennenkokemattomia makuja persialaisessa Persian Palace ravintolassa. Tuomiokirkon kulmilla Isollakadulla avataan helmikuun alkupuolella skandinaaviseen ruokaan keskittyvä ravintola Hella.

Tapon Bangabashi (etualalla) laajensi bisnestään avaamalla toisen ravintolan lähemmäs keskustaa. Hän pitää intialaisten ravintoloidensa valttikorttina kastikkeita. ”Teen aina itse kastikkeet, tai ainakin käyn maistamassa ja hyväksymässä ne. Resepti on salaisuus.” Taste of Indian kokkina häärii Abul Kashem.
Tapon Bangabashi (etualalla) laajensi bisnestään avaamalla toisen ravintolan lähemmäs keskustaa. Hän pitää intialaisten ravintoloidensa valttikorttina kastikkeita. ”Teen aina itse kastikkeet, tai ainakin käyn maistamassa ja hyväksymässä ne. Resepti on salaisuus.” Taste of Indian kokkina häärii Abul Kashem.
Kuva: Tapio Maikkola

Oululaiset avaavat uusia ruokaravintoloita lamauhasta piittaamatta. Pakkahuoneenkadulla avattiin vastikään uusi intialainen ravintola Taste of India ja ensi kuussa oululaiset saavat maistella ennenkokemattomia makuja persialaisessa Persian Palace ravintolassa. Tuomiokirkon kulmilla Isollakadulla avataan helmikuun alkupuolella skandinaaviseen ruokaan keskittyvä ravintola Hella.

Nykyinen taloustilanne ei yrittäjiä pelota. "Isoisäni sanoi, että jos alat yrittäjäksi, perusta kampaamo tai ravintola, ne kannattavat aina", bangladeshiläislähtöinen ravintoloitsija Tapon Bangabashi sanoo.

Intialainen ruoka tuntuu todella oululaisille maistuvan. Bangabashi omistaa myös New Bombay -ravintolan. Bangabashi uskoo, että erityisesti lounasaikaan ihan keskustassa sijaitseva ravintola löytää intialaisia makuja hakevia asiakkaat. "Eivät kiireiset työntekijät ehdi lähteä Asemakadulle asti New Bombayhin lounaalle", Bangabash laskeskelee



Sushia haluttaisiin
myös iltaisin


Persian Palacen omistaja Dashti Bobby suhtautuu myös toiveikkaasti oululaisten ravintolakäyttäytymiseen.

"Jokaisella ravintolalla on oma idea ja omat asiakkaat", hän vakuuttaa.

Persialaiset maut täydentävät Oulun ravintolakarttaa entisestään. "Muita persialaisia ravintoloita ei ole koko Suomessa", Bobby tietää kertoa.

Yksi Hellan perustajista Pasi Mellanen uskoo, että tuoreilla ruoka-aineilla ja sopivankokoisella ruokasalilla valloitetaan asiakkaat. "Jos aikaa katsoo, ei kannata yrittää ollenkaan", Mellanen kuittaa taantuman.

Jo joitain vuosia trendikkäänä pidettyä sushia mielivä joutuu Oulussa tyytymään rajalliseen saatavuuteen. Kauppahallin Tomo Sushi Bar tarjoaa japaninherkkuja vain päiväsaikaan.

Oululaiset ovat kuitenkin Tomon neljän vuoden historian aikana oppineet sushin ystäviksi. Lounasaikana ravintoloitsija Sirpa Väärälä saa huhkia hiki hatussa. Tulevaisuuden suunnitelmista kysyttäessä hän kuulostaa varovaisen toiveikkaalta.

"Jokohan sushipaikkaa kannattaisi Oulussa pitää iltaisinkin auki, ehkä pikkuhiljaa olisi sen aika", Väärälä arvioi.

Ravintolan asiakaskyselyssä ilta-aukioloa toivottiin. Paikan toinen omistaja Timo Väärälä muistuttaa, että myös toimitilan pitäisi olla hyvällä paikalla. "Ja katsotaan nyt, miten tämä talous kehittyy", hän toppuuttaa.



Kohtuuhintaisille paikoille lienee kysyntää


Meksikolaisia makuelämyksiäkään ei Oulusta saa. Lähimmäksi osuu ketjuravintola Amarillo, jossa tarjoillaan texmex-ruokaa. Uuden maailman tulisuuskin oululaisille maistuu, paikassa riittää kuhinaa, vaikka perinteisesti alkuvuosi on ravintoloissa hiljaisempaa.

"Pöytävaraus viikonlopulle kannattaa tehdä alkuviikosta", ravintolapäällikkö Miia Salo sanoo.

Salo kiittelee oululaisten ravintolakulttuuria. "Kaupungissa on hyvä tarjonta, koska oululaisilla on tapana käydä paljon ravintoloissa."

Paistinkääntäjien Oulun voutineuvoston jäsen Kari Liukkunen tunnustaa Oulun eksoottisten paikkojen runsauden. "Hämmästyttävää, että Oulussa on niin paljon etnisiä ravintoloita. Niitä on kyllä joka lähtöön."

Jos Liukkosen pitäisi lisätä jotain Oulun ravintolatarjontaan, se olisi eurooppalaisesta keittiöperinteestä ammentavaa. "Ketjuun kuulumattomia, hyvään ruokaan keskittyneitä ravintoloita omalla rahalla maksaville asiakkaille. Sellaisia ravintoloita käyttäisin itse mielelläni enemmän."

Liukkonen uskoo edullisempien paikkojen pärjäävän taantumassakin, mutta kaupungin harvojen hienompien paikkojen kohtalo huolestuttaa. "Yritykset käyttävät näitä ravintoloita paljon."

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä