Oulusta on löydetty elokuussa yli sata kuollutta lokkia. Niistä on saatu tutkittua parikymmentä, eikä lintuinfluenssatapauksia ole löydetty.
Eläinlääkintä- ja elintarviketutkimuslaitoksen Eelan mukaan kuolleita lokkeja on havaittu etenkin kuluneen viikonlopun aikana. Eelan Oulun alueyksikön johtaja Antti Oksanen kertoo, että kuolleita lokkeja ei ole aikaisemmin laskettu.
Tutkijat ovat tarkkailleet vain eläviä lintuja. Tämän vuoksi on vaikea arvioida, onko yli sata kuollutta lokkia poikkeuksellisen suuri määrä kuolleita lintuja. Lintuharrastajien mielestä näin ei ole, Oksanen kertoo.
Eela on ehtinyt tutkia kuolleista oululaislokeista noin kaksikymmentä. Lintujen kuolinsyyksi on varmistunut nääntyminen.
Maa- ja metsätalousministeriö ilmoitti perjantaina, että oululaisista lokeista on mahdollisesti löydetty lintuinfluenssavirusta.