Suurten suomalaisyhtiöiden internet-sivujen sisältö on vuodessa selvästi kohentunut. Sähköisen kaupankäynnin tietojärjestelmiä tutkivan Oulun yliopiston HYTEC-laboratorion mukaan nettisivujen palvelut ovat kehittyneet kautta linjan. Varsinkin niiden käytettävyys on parantunut selvästi.
HYTEC-laboratorio ja verkkosivujen laadun mittaamiseen käytettäviä ohjelmistoja valmistava oululainen Arieste tutkivat Suomen 250 suurimman yrityksen verkkopalvelujen laatua nyt jo kolmannen kerran. Kohteena olivat kaikille avoimet konsernitason verkkopalvelut eli sivustot, joita tutkijat luonnehtivat ”konsernin kasvoiksi verkossa”.
Paras verkkopalvelu on selvityksen mukaan Finnairilla. Finnairin sivut pääsivät kärkisijoille ennen kaikkea hyvän käytettävyyden ja Suomen mittakaavassa hyvän asiakaspalvelun tason ansiosta.
Toiseksi parhaat sivustot olivat selvityksen mukaan Aktia Säästöpankilla, ja jaetulle kolmossijalle pääsivät Varma-Sampo ja Outokumpu. Lisäksi kymmenen kärkeen mahtuivat leipomoyhtiö Vaasan&Vaasan, Elisa Communications, VVO, Sinebrychoff, Shell ja Hewlett-Packard.
Hytec-laboratorion johtaja Harri Oinas-Kukkonen jakaa suuryritysten verkkosivuille laiskanläksyjä ennen muuta asiakaspalvelusta ja orientaatiosta eli siitä, miten sujuvasti sivuilla pystyy etenemään haluttuun kohteeseen. "Yli puolet nyt tutkituista verkkosivuista ei tarjonnut minkäänlaista asiakaspalvelua", Oinas-Kukkonen hämmästelee.
Lue tarkemmin tiistain KALEVASTA.
Tästä pääset Finnairin, Varma-Sammon ja Outokummun sivuille.