Lääkärilakon loppuminen ei ole aiheuttanut mittavaa ruuhkaa Oulun terveysasemilla maanantaina. "Mitään paniikkia ei ole ollut. Ihmiset ovat kyllä reagoineet lakon loppumiseen: asiakkaita on tulossa enemmän kuin tähän asti ja varauslistat täyttyvät", kertoi vastaava lääkäri Auli Mylly Oulun keskustan terveysasemalta maanantaina.
Aikoja kyselevät Myllyn mukaan pääasiassa vanhukset. Vanhempaa väestöä tulee myös paljon itse terveysasemille.
"Aikoja aletaan muutenkin varata vilkkaammin tähän aikaan vuodesta, kun vanhukset palaavat mökeiltä, koululaiset aloittavat opintonsa ja perheet ovat kaupungissa", Mylly selittää.
Elokuun kolme ensimmäistä viikkoa olivat Oulun terveysasemilla kohtuullisen rauhallisia, vaikka ne olivat normaalisti auki. Asemat olivat heinäkuun kiinni kesäsulun vuoksi, ja asemien avauduttua heinäkuun lopussa ihmiset olivat Myllyn mukaan hieman sekaisin, oliko lakkoa vai ei.
Oulun terveysasemat noudattivat lääkärilakon aikana rytmiä, jossa asemat olivat lakossa aina kahden viikon ja auki neljän viikon ajan. Seuraava lakkojakso olisi alkanut 27. elokuuta.
Auli Myllyn mukaan kaikki keskustan terveysaseman lääkärit ovat nyt töissä. Lääkärit ja hoitohenkilöstö pitivät lomansa pääasiassa kesäsulun aikana.
Oulun yliopistollisen sairaalan johtaja Pentti Silvola kertoi maanantaina, että työt aloitetaan mahdollisimman normaalisti sairaalan eri tulosyksiköissä.
"Vuodeosastokapasiteettia nostetaan lomatilanteesta normaalille tasolle; itse asiassa tilanne on samankaltainen kuin muulloinkin kesälomien jälkeen normaaliin tilanteeseen siirryttäessä", Silvola totesi.
Lisätyövoimaa OYS ei tässä vaiheessa Silvolan mukaan palkkaa. Silvolan mukaan maanantaina OYS:ssa näytti siltä, että into palata työpaikalle on entistä suurempi niilläkin lääkäreillä, jotka ovat olleet lakossa.
Koko Suomessa palaillaan lakon jälkeen arkeen. Lue Kaleva.plussasta kello 14.04.