Oulunsuuntien varren asukkaat saavat pian yhteisen kuulosuojan, kun Erkkolansillalle viettävä reilun 200 metrin mittainen meluvalli valmistuu lokakuussa. Rakennustyöt aloitettiin kaksi viikkoa sitten.
Meluvalli tehdään Erkkolansillan ja Oulunsuunkujan väliselle alueelle. Kaiteita pystytetään sen molemmin puolin 300 metrin pituudelta. Meluvalli rakennetaan osittain puistoalueelle.
"Värtön puoleinen valli valmistui jo muutama vuosi sitten. Aloitteet tulevat yleensä lähiasukkailta. Liikennehän Oulunsuuntiellä on kova", sanoo suunnitteluinsinööri Raimo Räty Oulun kaupungin teknisestä keskuksesta. Hän kertoo, että rakennettavan vallin maa-aines kuljetetaan Etu-Värtön työmaalta. Viimeinen silaus vallille saadaan loppusyksystä, kun vallille istutetaan pensaat ja kuuset.
Oulun kaupunkialueella meluvalleja tehdään vuosittain vähän, korkeintaan neljä. Meluvallien yhteenlaskettu hinta vuodessa on noin 300 000 euroa.