Oulun Tie­to­teek­ka­rei­den jär­jes­tä­mä Vauh­ti­juok­su kerää rahaa hyvään tar­koi­tuk­seen – täh­täi­mes­sä 5000 euron potti Mie­len­ter­veys ry:n Mie­li­nau­ha-ke­räyk­seen

Parhaillaan käynnissä oleva keräys toteutetaan Oulun Tietoteekkareiden järjestämän Vauhtijuoksun yhteydessä. Kyseessä on speedrun-maratoni, jonka aikana noin 30 pelaajaa ottaa itsestään mittaa erilaisissa peleissä.

Joonas Valkama oli mukana järjestämässä Vauhtijuoksua myös viime keväänä ja syksynä. Tänä keväänä yleisöllä ei ole paikan päälle asiaa koronaviruksen takia. Arkistokuva.
Joonas Valkama oli mukana järjestämässä Vauhtijuoksua myös viime keväänä ja syksynä. Tänä keväänä yleisöllä ei ole paikan päälle asiaa koronaviruksen takia. Arkistokuva.
Kuva: Jukka Leinonen

– Ohhoh, saimme juuri 340 euron lahjoituksen. Potti nousi nyt yli 2 000 euroon. Välillä pamahtaa tämmöisiä isompia kertalahjoituksia, Oulun Tietoteekkareiden hyväntekijä Joonas Valkama iloitsee.

Tietoteekkareilla ei ole oma lehmä ojassa. Raha menee lyhentämättömänä Suomen Mielenterveys ry:n Mielinauha-keräykseen.

Keräys toteutetaan Oulun Tietoteekkareiden järjestämän Vauhtijuoksun yhteydessä. Kyseessä on speedrun-maratoni, jonka aikana noin 30 pelaajaa ottaa itsestään mittaa erilaisissa peleissä.

Tavoitteena on pelata peli mahdollisimman nopeasti läpi. Lauantai-iltapäivänä alkanut tapahtuma välitetään livestriiminä Twitchissä.

– Tarkoituksena on päästä pelin lopputeksteihin mahdollisimman nopeasti. Osa pelaajista harjoittelee ja hioo taktiikoitaan paljonkin, Valkama kertoo.

Striimi on päällä yötä päivää tiistai-iltapäivään asti. Jokainen pelaaja käy tekemässä oman suorituksensa Oulun Teekkaritalolle rakennetussa studiossa.

Normaalisti paikan päällä on yleisöä, mutta koronapandemian takia pelaajien otteita voi seurata ainoastaan Twitchistä.

– Henkilömäärä paikan päällä on rajoitettu. Porukka pidetään koko ajan mahdollisimman pienenä. Pyrimme siihen, että paikalla olisi kerrallaan maksimissaan neljä ihmistä. Etäisyydet pidetään riittävinä ja tuottajalle annetaan työrauha.

Vauhtijuoksuun osallistuvat pelaajat ovat ilmoittaneet arvioidun peliaikansa järjestäjille etukäteen. Pisimmän pelin kestoksi on arvioitu kahdeksan tuntia.

– Jos sattuu käymään niin, että peli ei menekään ilmoitetussa ajassa läpi, niin suoritus päättyy siihen. Kovin moni peli ei ole vielä jäänyt kesken. Läpi pääseminen ei ole välttämättä ykkösprioriteetti, vaan tärkeintä on se, että itsellä ja katsojilla on hauskaa.

Tapahtuman pelaajat lyötiin lukkoon muutama kuukausi sitten. Kaikki hakijat pääsivät mukaan.

– Haku on ollut täysin avoin, ja se on sitä varmaan myös jatkossakin. Katsojat voivat osallistua tapahtumaan seuraamalla striimiä. Twitchissä ja Discord-kanavallamme voi keskustella aiheesta.

Tapahtuma on järjestetty Tietoteekkareiden toimesta myös kaksi kertaa aikaisemmin: syksyllä ja keväällä 2019.

Kevään tapahtumassa kerättiin rahaa Oulun yliopistollisen sairaalan lastenklinikalle noin 5 000 euroa. Syksyllä Pelastakaa Lapset ry:n vähävaraiset lapsiperheet vastaanottivat hieman alle 4 000 euron rahapotin.

Myös tämän vuoden ensimmäisen tapahtuman vauhti on lupaava. Sunnuntai-iltana kello 19 aikoihin kasassa oli noin 2 200 euroa.

– Meillä ei ole virallista tavoitetta, mutta 5 000 euroa olisi kiva saada. Tällä hetkellä näyttää siltä, että pääsemme aika lähelle, Valkama sanoo.

Keräykseen voi lahjoittaa rahaa osoitteessa https://vauhtijuoksu.otit.fi/#lahjoita.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä