Oulun Ro­sa-Ma­ria Ryyti kruu­nat­tiin Miss Suo­mek­si - "Haluan olla kansan missi"

Oululainen Rosa-Maria Ryyti on voittanut Miss Suomi 2015-kisan.

Miss Suomi 2015 Rosa-Maria Ryyti.
Miss Suomi 2015 Rosa-Maria Ryyti.
Kuva: Martti Kainulainen

Oululainen Rosa-Maria Ryyti valittiin Miss Suomeksi sunnuntai-iltana.

- Niin mahtavaa, ettei pysty selittämään, Ryyti äimisteli voittoa tuoreeltaan Nelosen haastattelussa.

Miss Suomi Rosa-Maria Ryyti kertoi haastattelussa haluavansa olla helposti lähestyttävä missi, joka tultaisiin tuntemaan muustakin kuin lehtien palstoilta.

- Haluan olla kansan missi, ja että ihmiset tuntevat minut, etten ole vain kiiltokuvalehdissä.

Rosa-Maria Ryyti on 20-vuotias ja seurustelee. Hän on lukiosta valmistumisen jälkeen työskennellyt sisustussuunnittelijana äitinsä liikkeessä. Nuoren kaunottaren tulevaisuuden suunnitelmiin kuuluu Helsinkiin muutto.

Tittelistä kisasi kymmenen finalistia. Voittaja edustaa Suomea seuraavassa Miss Universum -kisassa.

Ensimmäiseksi perintöprinsessaksi valittiin Carola Miller ja toiseksi perintöprinsessaksi Saara Ahlberg.

Yleisön suosikki on Rita Jokinen ja lehdistön ihannetytöksi äänestettiin Heidi Yli-Pietilä.

Miss Suomi 2015 -finaali järjsestettiin Långvikin kongressihotellissa Kirkkonummella. Kilpailun järjesti Finnartist-yhtiö, joka on vastannut Miss Suomen valinnasta vuodesta 1962 lähtien.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä