Pateniemen saha-alueesta tehty kunnostuksen ympäristövaikutusten arviointiselostus esitellään yleisölle tiistaina 18. tammikuuta. Tilaisuus pidetään Pateniemen Honkapirtillä kello 18 alkaen.
Yleisö voi esittää selvityksen pohjalta kirjallisia kannanottoja Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskukselle helmikuun 11. päivään saakka.
Ympäristökeskus tekee huhtikuun 4. päivään mennessä mielipiteistä yhteenvedon ja antaa sen pohjalta lausunnon.
Saha-alueen ympäristövaikutuksia koskeva selostus on nähtävissä ennakkoon myös Pateniemen kirjastossa, ympäristövirastossa (Kauppatori) ja ympäristökeskuksessa.
Selostukseen voi tutustua myös verkossa osoitteessa www.ymparisto.fi.
Saha-alueen kunnostamiseksi on tehty neljä vaihtoehtoa, joista joku valitaan toimeenpantavaksi. Nollavaihtoehdossa alue jää nykyiselleen.
Muissa vaihtoehdoissa alue voidaan kunnostaa joko pelkästään virkistyskäyttöön sopivaksi, osin asuinkäyttöön kelpaavaksi tai niin, että koko alue soveltuu asumiseen.
1800-luvun lopulta vuoteen 1990 toimineen sahan alueella on käytetty puun säilymistä parantavia kemikaaleja, joita on myös maaperässä.