Oulun Ome­na­ho­tel­li avataan ensi vuoden alussa

Ouluun pian avattavan Omenahotellin suunnitelmat ja valmistelutyöt ovat pitkällä. Omena-Hotellit Oy:n toimitusjohtajan Rabbe Grönblomin mukaan avajaisia vietetään viimeistään ensi vuoden helmikuussa.

Omenahotelli avataan Ouluun Uudenkadun ja Pakkahuoneenkadun risteykseen, entisiin teknisen liikelaitoksen tiloihin.
Omenahotelli avataan Ouluun Uudenkadun ja Pakkahuoneenkadun risteykseen, entisiin teknisen liikelaitoksen tiloihin.
Kuva: Maikkola Tapio

Ouluun pian avattavan Omenahotellin suunnitelmat ja valmistelutyöt ovat pitkällä.

Omena-Hotellit Oy:n toimitusjohtajan Rabbe Grönblomin mukaan avajaisia vietetään viimeistään ensi vuoden helmikuussa.

"Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, hotelli voidaan avata heti vuoden alussa."

Oulun hotelli tulee Otto Karhin puiston viereen, Uudenkadun ja Pakkahuoneenkadun risteykseen. Grönblomin mielestä liikepaikka on paras mahdollinen.

"Lähellä on ravintoloita, kauppoja ja parkkipaikkoja. Käytännössä kaikki palvelut ovat heti ulko-oven vieressä."

Grönblom kertoo, että ketju on suunnittelut Ouluun laajentumista jo pitkään.

"Oulu on hotelliyrittäjän näkökulmasta yksi Suomen tärkeimmistä kaupungeista. Siksi olemme oikeastaan jo myöhässä. Halusimme kuitenkin keskeisimmän paikan ja sen myös saimme."

Oulun Omenahotelli tulee vuokratiloihin. Grönblomin mukaan kiinteistön omistaja saneeraa rakennuksen hotelliyhtiön arkkitehdin tekemien suunnitelmien mukaiseksi.

"Kaikki hotellimme toimivat vuokratiloissa. Oulun hotellin kiinteistö on vuokrattu viideksitoista vuodeksi."

Tällä hetkellä Omenahotelleja on jo seitsemässä Suomen kaupungissa. Lisäksi ketju on laajentunut Ruotsiin ja Tanskaan: sekä Tukholmassa että Kööpenhaminassa on yksi hotelli.

Oulun hotelliin tulee noin 130 huonetta, mikä tekee siitä maan kolmanneksi suurimman Omenahotellin. Kaikki huoneet ovat samanhintaisia ja suurin piirtein samankokoisia. Huoneen voi varata 1--4 henkilölle.

Omenahotellit ovat omatoimihotelleja, jossa ei ole lainkaan vastaanottohenkilökuntaa. Huone varataan ja maksetaan internetissä. Huoneisiin kirjaudutaan sisään varauksen yhteydessä saatavan tunnusluvun avulla.

Ilmoita asiavirheestä