Oulun korkea nuorisotyöttömyys laski viime vuonna muuta maata hitaammin. Alle 25-vuotiaiden oululaisten työttömyys laski tammikuussa 12,1 prosenttia vuoden takaisesta, kun koko maassa pudotusta oli 16,9 prosenttia. Tammikuun lopussa oululaisia alle 25-vuotiaita oli työttömänä noin 1 600, mikä on noin 200 vähemmän vuoden takaiseen verrattuna.
Oulun kaikista työttömistä työnhakijoista alle 25-vuotiaita oli 17,5 prosenttia, kun koko maan luku oli 12,6 prosenttia. Alle 25-vuotiaitakin enemmän Oulussa on 25--30-vuotiaita työttömiä työnhakijoita. Heitä oli vuoden lopussa 1 810.
Oulun työ- ja elinkeinotoimiston johtaja Pasi Wallenberg selittää korkeita lukuja muuttoliikkeellä ja Oulun asemaa koulutuskaupunkina. Oulu vetää puoleensa työttömiä nuoria ympäri Pohjois-Suomea, minkä lisäksi moni opiskelunsa päättävä ilmoittautuu työnhakijaksi.
Nuorisotyöttömyyteen etsitään lääkkeitä taas keskiviikkona työnantajien ja nuorten Draivia kohtaamisiin-tapaamisessa Oulun kaupunginteatterilla. Samalla julkistetaan Kalevan haastekampanja työnantajille nuorten palkkaamiseksi.