Oulun kau­pun­gin kesän puis­to­pik­ni­kit py­ri­tään to­teut­ta­maan pe­rin­tei­ses­tä poik­kea­val­la tavalla – esiin­ty­jät voivat jal­kau­tua esi­mer­kik­si ta­lo­yh­tiöi­den ja hoi­va­ko­tien pi­ha­mail­le

Kaupunki etsii esiintyjiltä ehdotuksia vaihtoehtoisiksi toteutustavoiksi.

Oulun kaupungin järjestämät puistopiknikit ovat koonneet tavallisesti katsojia maksimissaan 300 kappaletta. Kuvassa puistopiknik Hollihaassa. Arkistokuva.
Oulun kaupungin järjestämät puistopiknikit ovat koonneet tavallisesti katsojia maksimissaan 300 kappaletta. Kuvassa puistopiknik Hollihaassa. Arkistokuva.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun kaupungin kesän puistopiknikit pyritään toteuttamaan perinteisestä poikkeavalla tavalla koronaviruksen takia.

Kaupunki etsii esiintyjiltä ehdotuksia vaihtoehtoisiksi toteutustavoiksi. Esiintyjät voivat jalkautua esimerkiksi taloyhtiöiden ja hoivakotien pihamaille viihdyttämään parvekkeilla majailevaa yleisöä. Esiintyjiä etsitään aikavälille 1.7.–16.8. Haku esiintyjäksi on avoinna 17. toukokuuta asti.

Esiintyjille maksetaan toteutustavasta riippuen 200–700 euroa per toteutunut esitys tai ohjelmakokonaisuus. Esiintyjiltä edellytetään mahdollisuutta verkkolaskutukseen.

Esiintyjien on mahdollista saada käyttöönsä Oulun kaupungin tapahtumapalvelujen kevyttä äänentoistolaitteistoa tai omaa kalustoaan.

Piknikit eivät ole perinteisesti keränneet suuria yleisömassoja, mutta järjestäjät haluavat minimoida riskit.

– Suurten yleisötapahtumien peruunnuttua on olemassa riski, että perinteiseen tapaan järjestettyinä piknikeistä muodostuisi aikaisempaa suurempia kokoontumisia, tapahtumatuottaja Jarkko Halunen sanoo.

Ilmoita asiavirheestä