Oulun kä­rä­jä­oi­keus van­git­si kaksi mat­kus­tus­kiel­toa rik­ko­nut­ta miestä – mo­lem­pien kat­sot­tiin olevan ri­kos­kier­tees­sä

Oulun käräjäoikeus on vanginnut kaksi miestä matkustuskiellon rikkomisen vuoksi. Toinen vangittiin keskiviikkona ja toinen perjantaina.

Oulun käräjäoikeus on vanginnut kaksi miestä matkustuskiellon rikkomisen vuoksi. 

Vuonna 1981 syntynyt nivalalainen mies vangittiin keskiviikkona 7. elokuuta todennäköisin syin epäiltynä tehostetun matkustuskiellon rikkomisesta. Poliisi kertoo, että tehostettu matkustuskielto on vuoden alusta tullut käyttöön tuomioistuimen uutena pakkokeinotoimenpiteenä, jossa toimenpiteessä valvottavana oleva henkilö on tarkassa seurannassa valvontalaiteiden avulla.

Lisäksi häntä epäillään lähestymiskiellon ja kotirauhan rikkomisesta. Poliisi kertoo, että tapaus sattui Nivalassa myöhään sunnuntai-iltana rikoksen asianomistajan asunnon luona. 

Poliisin mukaan oikeus katsoi myös epäillyn olevan rikoskierteessä. Syytteen noston määräpäiväksi oikeus määräsi 11. syyskuuta. 

Vuonna 1994 syntynyt kalajokinen mies vangittiin perjantaina 9. elokuuta todennäköisin syin epäiltynä matkustuskiellon rikkomisesta ja useista muista rikoksista. Poliisin mukaan mies häiriköi keskiviikkona aamuyöllä kalajokisessa naapurustossa käyttäen "kättä pidempiä tekovälineitä". Lisäksi hän oli pois kotoaan silloin, kun hänen olisi siellä pitänyt matkustuskiellon vuoksi olla. 

Oikeus katsoi myös hänen olevan rikoskierteessä. Lisäksi hänellä oli poliisin mukaan päällä rikoksen selvittämisen vaikeuttamisvaara. 

Oikeus määräsi syytteen noston määräpäiväksi 18. syyskuuta. 

Ilmoita asiavirheestä