Oulun ja Kii­min­gin rajalle kaa­vail­laan kovaa kasvua

Oulun kaupungin ja Kiimingin rajalle Korvenkylän-Välikylän alueella asuu joskus 3 000 ihmistä, kun heitä nyt on vain runsaat 500. Vaikka Oulun ja Kiimingin yhteisen Korvenkylän-Välikylän tavoitesuunnitelman mukaiset väestötavoitteet ovat vuoteen 2020 asti maltillisia, suunnitelmassa varaudutaan pitemmällä ajalla näin suureen kasvuun.

Oulun kaupungin ja Kiimingin rajalle Korvenkylän-Välikylän alueella asuu joskus 3 000 ihmistä, kun heitä nyt on vain runsaat 500.

Vaikka Oulun ja Kiimingin yhteisen Korvenkylän-Välikylän tavoitesuunnitelman mukaiset väestötavoitteet ovat vuoteen 2020 asti maltillisia, suunnitelmassa varaudutaan pitemmällä ajalla näin suureen kasvuun.

Maankäytön punainen lanka on, että alueelle voidaan rakentaa paikalliskeskus ja sille varataan tarvittavat palvelualueet. Nykyiselle kuntarajalle voisi tulla esimerkiksi päiväkoti, lähikoulu ja kauppa. Oulun kaupunginhallitus ja Kiimingin kunnanhallitus käsittelivät alueen kehittämisraporttia maanantaina. Molemmat hyväksyivät raportin, joka tulee kehittämisen pohjaksi jatkossa.



Uusia palveluja
ei luvassa lähiaikoina


Suunnitelman hyväksymisen jälkeen Oulu kaavoittaa aluetta osa-alue kerrallaan. Aikataulusta ei ole sovittu vielä mitään.

Kiiminki on jo laatinut teollisuusalueelle kaavarungon. Asemakaavan teko alkaa mahdollisimman pian sen jälkeen, kun liittymäasiat ovat kunnossa.

Tavoitesuunnitelma ei lupaa asukkaille lähiaikoina uusia palveluja. Koulut ja päiväkodit ovat Oulun puolella pääosin Hönttämäessä ja Heikinharjussa sekä Kiimingissä Jäälissä. Uusille työpaikka-alueille on varaukset Kuusamontien länsipuolelle ja asuntoalueille tien itäpuolella.

Suunnittelussa on varauduttu Kuusamontien parannukseen. Sinne luodaan myös luonteva kevyen liikenteen verkosto, joka yhdistää Oulun ja Kiimingin kevyen liikenteen tiet.

Nykyiset ulkoilureitit säilyvät, ja ne liitetään seudullisiin reitteihin. Suunnitelmassa on mukana uusi Talvikankaalta Jäälin suuntaan menevä ulkoilureitti.



Teollisuusalueelle
lisää vetovoimaa


"Meidän pääintressimme ovat työpaikoissa, Oululla taas ehkä pikemminkin asutuksen laajentamisessa", Kiimingin kunnanjohtaja Eino Iisakka sanoo.

Kiimingissä toivotaan sellaista kaavaa, että yrityspuistosta saataisiin liittymät Kuusamontien ja uuden Ylikiimingintien risteyksen kautta.

"Meillä on myös sellainen haave, että saisimme suoran yhteyden Ruskon teollisuusalueen ja yrityspuiston välillä. Se ei vain ole oikein lähtenyt liikkeelle. Ajatuksena on, että työpaikat ja koko alue olisi alueellinen", Iisakka kertoo.

Iisakka toivoo, että Kuusamontie pysyy valtion budjetissa ilman uusia kiemuroita. Kiimingin kunta on valmis omalta osaltaan osallistumaan rahoitukseen.

"Se on tärkeä, ja on sitä jo niin kauan jo odoteltu", kunnanjohtaja Iisakka muistuttaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä