Oulun huol­to­ase­man ryöstö yhä sel­vit­tä­mät­tä

Oulussa elokuun alussa tehdyn huoltoaseman ryöstön tutkimukset jatkuvat.

Oulussa elokuun alussa tehdyn huoltoaseman ryöstön tutkimukset jatkuvat. "Tällä hetkellä odottelemme teknisten tutkimusten valmistumista", kertoo rikoskomisario Kari Rantanen.

"Tällä hetkellä on vangittuna yksi henkilö. Hänet on otettu kiinni eri syystä, mutta hän saattaa liittyä myös huoltoaseman ryöstöön", kertoo Rantanen. Tapauksen osalta oli pidätettynä useampikin henkilö, mutta heidät päästettiin vapaaksi.

Ryöstö tapahtui 1. elokuuta kello 05.40 Haapalehdon kaupunginosassa sijaitsevalla Shell-huoltoasemalla. Huoltoasema oli avoinna ryöstön tekoaikaan.

Huoltoasemalle tunkeutui kaksi tai kolme naamioitunutta ja käsiasein aseistautunutta miestä, jotka pahoinpitelivät työvuorossa ollutta naista.

Ryöstäjät jäivät ilman saalista. He poistuivat paikalta henkilöautolla, joka löytyi myöhemmin hylättynä pienen matkan päästä huoltoasemalta.

Ilmoita asiavirheestä