Oulun ho­tel­leil­la korkea käyt­tö­as­te

Hotellihuoneiden käyttöaste oli Oulussa viime vuonna 68 prosenttia.

Hotellihuoneiden käyttöaste oli Oulussa viime vuonna 68 prosenttia. Koko Suomessa hotellihuoneiden käyttöaste oli 49,3 prosenttia ja esimerkiksi Helsingissä hotellihuoneiden käyttöaste oli 66,7 prosenttia.

Suomen majoitusliikkeissä kirjattiin hieman yli 16 miljoonaa yöpymisvuorokautta vuonna 2001. Yöpymisten kokonaismäärä kasvoi prosentin vuoteen 2000 verrattuna.

Ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset lisääntyivät 2 prosenttia, kun taas kotimaisten matkailijoiden yöpymisten määrä säilyi ennallaan. Luvut ovat Tilastokeskuksen majoitustilaston ennakkotietoja.

Ruotsalaiset olivat viime vuonna edelleen suurin ulkomaisten matkailijoiden ryhmä lähes 603 000 yöpymisvuorokaudella, venäläiset nousivat toiseksi suurimmaksi ryhmäksi 514 000 yöpymisellä ja saksalaisten yöpymisiä oli kolmanneksi eniten.

Hotellihuoneen toteutunut keskihinta oli viime vuonna 446 markkaa vuorokaudelta, kun se vuotta aiemmin oli 425 markkaa.

Vuoden 2001 joulukuussa ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset vähenivät 6 prosenttia ja kotimaisten matkailijoiden yöpymiset 4 prosenttia edellisen vuoden joulukuuhun verrattuna.

Lapissa yöpymiset vähenivät 6 prosenttia. Yöpymisten määrä kasvoi eniten Kainuussa (26,0 %).

Joulukuussa matkailu Suomeen väheni lähes kaikista tärkeimmistä matkailijamaista.

Ilmoita asiavirheestä