Oulun Energian rakenteilla olevan biovoimalaitoksen harjannostajaisia vietettiin torstaina Laanilassa. Voimalaitos valmistuu energiantuotantoon vuoden 202 syksyllä, ja se korvaa samana kesänä tuotannosta poistuvan Toppila 1 -voimalaitosyksikön.
– Vuoden päästä tähän samaan aikaan olemme jo suorittamassa voimalaitoksen koekäyttöä, jolloin jalostamme täällä biopohjaisesta lähienergiasta sähköä, kaukolämpöä ja teollisuushöyryä. Vastaanotto kaupalliseen käyttöön on aikataulutettu tapahtuvan ensi vuoden marraskuussa, Oulun Energian toimitusjohtaja Juhani Järvelä sanoo.
Biovoimalaitos tuottaa puhtaampaa energiaa huipputeknologialla, ja sen merkitys on suuri matkalla kohti Oulun Energian sataprosenttista hiilineutraalia energiantuotantoa 2040-luvulla.
– Tämän jälkeen tavoitteenamme on tulla hiilensitojaksi eli tuolloin toimintamme vähentää hiiltä ilmakehästä. Tämä tapahtuu lisäämällä metsänkasvua energiatuotannosta syntyvällä biotuhka-lannoitteella.
200 miljoonan euron biovoimalaitosinvestoinnin lisäksi Oulun Energialla on menossa Ruskon jätekeskuksessa 22 miljoonaa euroa maksava lajittelulaitosinvestointi. Ensi vuoden syksyllä valmistuva laitos käsittelee yhteensä 100 000 tonnia kaupan ja teollisuuden jätettä sekä niin sanottua peräkärrytavarana kotitalousjätettä.
– Lajittelulaitoksella saadaan jätteen sisältämät materiaalit uusiokäyttöön yhteiskunnan eri osa-alueille ja lisäksi jäännösmateriaaliksi jäävät energiajakeet tullaan jalostamaan Laanilan teollisuusalueella energiaksi nyt rakenteilla olevassa biokaasulaitoksella sekä vieressä toiminnassa olevassa ekovoimalaitoksessa, Järvelä muistuttaa.
Lajittelulaitoksella on Järvelän mielestä merkittävä vaikutus EU:n kierrätystavoitteiden saavuttamisessa koko Pohjois-Suomessa.
– Kierrätyksen avulla voidaan hillitä myös ilmastonmuutosta, kun raaka-aineet saadaan uusiokäyttöön ja energiantuotantoon päätyvä jäte korvaa hiilidioksidipäästöjä aiheuttavia polttoaineita.
Enimmillään biovoimalaitoksen työmaalla työskentelee päivittäin noin 400 henkilöä.