Järjettömään pysäköintikieltoon Mäntylässä Ahmalantiellä tympääntynyt oululainen Pasi Jokinenjulkaisi keskiviikkona Facebookissa videon, jossa hän suomii kovin sanoin viranomaisten intoa sakottaa kadun varrella asuvia siitä, että nämä pysäköivät autonsa kadun varteen niin, että parkissa olevat autot eivät tuki kadun liikennettä.
– Kerran vuodessa poliisi käy jakamassa koko tielle sakot siitä, että pysäköidään lain vastaisella tavalla. Lain vastainen tapa on se, että autot ovat kokonaisuudessaan pois ajoradalta. Lain mukainen tapa on se, että molemmin puolin pysäköinti on sallittua. Kun näin pysäköidään, keskeltä ei mahdu kulkemaan, Jokinen kertoo videolla.
Jokinen kertoo, että "ääretön turhautuminen" sai hänet julkaisemaan videon Facebookissa.
– Tästä laittomasta pysäköinnistä tulee vuosittain sakkoja. Viimeksi tänään sakkoja jaettiin lähes kymmenen auton tuulilasiin.
– Jos pysäköidään ajoradalle, ei kukaan mahdu ohi. Lisäksi molemmin puolin tietä pysäköidyt autot peittävät näkyvyyttä ja tekevät kadulla liikkumisen ahtaaksi ja kaikin puolin inhottavaksi.
Jokisen mukaan Ahmalantien pysäköintiin pitäisi löytyä järkevä ratkaisu. Hänen mukaansa ihmisten kannalta järkevin ratkaisu olisi se, että tien laidat määriteltäisiin parkkialueeksi, jolloin autot saisi pysäköidä ajoradan ulkopuolelle.
– Pahoin kuitenkin pelkään, että ongelman ratkaisuksi tielle käydään vaan lätkäisemässä pysäköintikieltomerkki, jolloin ongelmasta päästään eroon byrokratian kannalta, mutta ei ihmisten kannalta.