Oululaiskustantamo Nispero julkaisee Oulun taiteiden yössä kolme kirjaa ja studioalbumin.
Heikki Hallanoron studioalbumi Huurrehelmet liittyy häneltä aikaisemmin ilmestyneeseen romaaniin Viivalla (Nispero 2012). Kyseessä on toinen teokseen liittyvä albumi, sillä romaanissa oli jo ilmestyessään mukana laulu jokaiselle luvulle.
Itsenäinen levy sisältää Hallanoron säveltämiä ja sanoittamia balladeja. Albumi ilmestyy LP:nä, mutta mukana on myös cd.
– Laajentaminen musiikkiin on luonnollista, sillä olemme tehneet Heikin kanssa yhdessä musiikkia myös kirjoihini eikä laajeneminen ole ollut työläs operaatio, Nisperon kustantaja ja kirjailija Jarmo Stoor kertoo.
Hallanoron levyn lisäksi Nispero julkaisee Taiteiden yössä Kari Sallamaan historiallisen romaanin Keisarin varjo, Eero Suvilehdon rakkausrunoelman Ursula sekä Vesa Lahden runokirjan Valo murtautuu kynnen alta.