Ou­lu­lai­set rul­la­luis­te­li­jat käyt­tä­vät tur­va­va­rus­tei­ta

Liikenneturvan tekemän haastattelututkimuksen mukaan rullaluistelijoiden turvavarusteet ovat aiempaa useammin käytössä.Eniten on lisääntynyt kypärän käyttö.

Liikenneturvan tekemän haastattelututkimuksen mukaan rullaluistelijoiden turvavarusteet ovat aiempaa useammin käytössä. Eniten on lisääntynyt kypärän käyttö.

Vuonna 2000 kypärää käytti jo 39% rullaluistelijoista, kun vuonna 1998 käyttöaste oli 14%. Rannevammoilta suojaavia kämmensuojia käyttää 65% sekä polvisuojia 63% luistelijoista kun vastaavat luvut vuonna 1998 olivat 58% ja 33%.

Valtaosa yhdistetyillä jalankulku- ja pyöräteillä liikkujista on sitä mieltä, että yhteispeli sujuu hyvin.

Yleisimmät ongelmat liittyvät lähinnä nopeuteen ja tilankäyttöön. Jalankulkijat ovat huolissaan rullaluistelijoiden nopeudesta, pyöräilijät kokevat ohittamisen vaikeaksi, koska rullaluistelijat käyttävät joskus väylää lähes koko leveydeltä.

Rullaluistelijat ovat huolissaan pyöräilijöiden nopeudesta ja toisaalta jalankulkijoiden arvaamattomista liikkeistä.

Valtaosa haastatelluista rullaluistelijoista pitää yhä luistelua turvallisena liikkumismuotona, vaikka vaaratilanteet erityisesti autojen kanssa ovat lisääntyneet.

Edelleen epäselvää on, että rullaluistelija on jalankulkija.

Tutkimuksessa haastateltiin 132 rullaluistelijaa pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Kuopiossa, Oulussa sekä Turussa vuonna 2000.

Haastatellut olivat keski-iältään 28-vuotiaita. Yhteispelin toimivuutta rullaluistelijoiden kanssa kysyttiin lisäksi 341 jalankulkijalta ja pyöräilijältä.

Ilmoita asiavirheestä