Ou­lu­lai­nen Vil­le-Pet­te­ri Saarela nappasi MM-kul­lan – "Tämän eteen on tehty pitkään töitä"

Ville-Petteri Saarelalla oli urheilu-uransa tunteikkain hetki tiistaina, kun hän kuunteli Keminmaan Kallinkankaan hiihtostadionilla Maamme-laulua.

Keminmaa
Ville-Petteri Saarelan ensimmäinen henkilökohtainen MM-mitali oli heti kultainen.
Ville-Petteri Saarelan ensimmäinen henkilökohtainen MM-mitali oli heti kultainen.
Kuva: Pekka Aho

Ville-Petteri Saarelalla oli urheilu-uransa tunteikkain hetki tiistaina, kun hän kuunteli Keminmaan Kallinkankaan hiihtostadionilla Maamme-laulua.

Se soi hänen hiihtosuunnistuksen sprintin maailmanmestaruutensa merkiksi.

MM-arvokisauran ensimmäisen henkilökohtaisen kullan arvoa luonnollisesti korostaa, että se tuli kotimaisemissa. Kallinkangas on ollut tuttua harjoitusmaastoa jo pikkupojasta lähtien.

– Tämän eteen on tehty pitkään töitä. Paineet olivat kovat, mutta tiesin olevani hyvässä kunnossa, riemuitsi Keminmaan Urheilijoita edustava Saarela, 32, joka on asunut viimeiset kymmenkunta vuotta Oulussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä