Lahden poliisin huumekoira, parsonrussellinterrieri Jekku voitti huumekoirien Suomen mestaruuden. Oululainen poliisikoira Vallu sijoittui toiseksi.
Poliisin huumekoirat kisasivat mestaruudesta kolmipäiväisen kilpailun ajan Vattajanniemessä Lohtajalla. Vuoden 2016 mestareiksi tulivat poliisikoira Jekku ja Miikka Ounila.
Oulun poliisilaitosta edustivat sileäkarvainennoutaja Vallu ja Antti Silvamaa, ja oululaistiimi tuli toiseksi kilpailussa. Kolmannelle sijalle tulivat Mikkelin poliisin belgianpaimenkoira Sapeli ja Markus Rauhala.
Viisivuotiaalla voittajakoira Jekulla on takana noin kaksituhatta etsintää.
Kilpailussa huumekätköjä etsittiin ajoneuvoista, varastosta, huoneistoista, matkalaukuista, maastosta, jäljeltä. Parhaimmillaan Jekku oli maastossa sekä laukkuetsinnässä, joista molemmista irtosi paras sijoitus.
Poliisin mukaan useat koirat ilmaisivat kaikki kätköt, eikä epäonnistumisia juuri ollut.
Huumekoirien koulutuksessa on panostettu yhä enemmän koirien rauhalliseen ja keskittyneeseen työskentelyyn, mikä on poliisin mukaan parantanut huimasti koirien suorituksia.