Ou­lu­lai­nen ehdokas Mii­na-An­nii­na Heis­ka­nen ei pääse läpi, mutta iloit­see Poh­jois-Suo­men hyvästä tu­lok­ses­ta

Miina-Anniina Heiskanen ei päässyt näissä vaaleissa europarlamenttiin, mutta hän sanoo tahtotilansa tuleviin vaaleihin olevan suuri. Arkistokuva.
Miina-Anniina Heiskanen ei päässyt näissä vaaleissa europarlamenttiin, mutta hän sanoo tahtotilansa tuleviin vaaleihin olevan suuri. Arkistokuva.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Oululainen europarlamenttivaaliehdokas Miina-Anniina Heiskanen jännitti vaali-illan tuloksia SDP:n vaalivalvojaisissa Oulun Tetralla. Ennakkoäänien julkaisun jälkeen tunnelma oli valvojaisissa iloisen yllättynyt:

– Olemme olleet todella yllättyneitä Vasemmistoliiton tuloksesta. Tietysti toivomme vielä itsellemme kolmea paikkaa, Heiskanen kommentoi.

Heiskasen oma äänisaalis ei riittänyt parlamenttipaikkaan, mutta hän iloitsi niiden Pohjois-Suomen ehdokkaiden puolesta, jotka ovat pääsemässä läpi:

– Viime vaalikaudella ei ollut yhtään ehdokasta pohjoisesta, toivottavasti he vievät alueen asioita hyvin eteenpäin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä