Miina-Anniina Heiskanen ei päässyt näissä vaaleissa europarlamenttiin, mutta hän sanoo tahtotilansa tuleviin vaaleihin olevan suuri. Arkistokuva.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Oululainen europarlamenttivaaliehdokas Miina-Anniina Heiskanen jännitti vaali-illan tuloksia SDP:n vaalivalvojaisissa Oulun Tetralla. Ennakkoäänien julkaisun jälkeen tunnelma oli valvojaisissa iloisen yllättynyt:
– Olemme olleet todella yllättyneitä Vasemmistoliiton tuloksesta. Tietysti toivomme vielä itsellemme kolmea paikkaa, Heiskanen kommentoi.
Heiskasen oma äänisaalis ei riittänyt parlamenttipaikkaan, mutta hän iloitsi niiden Pohjois-Suomen ehdokkaiden puolesta, jotka ovat pääsemässä läpi:
– Viime vaalikaudella ei ollut yhtään ehdokasta pohjoisesta, toivottavasti he vievät alueen asioita hyvin eteenpäin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut