Oulu paisuu poh­joi­seen

Neljässä vaiheessa rakennettavan Ritaharjun kaavarunko on valmistunut. Kaakkoiskulman asemakaavoitus on tarkoitus aloittaa jo tänä syksynä, jolloin ensimmäisiä tontteja alueelta päästäisiin myymään todennäköisesti vuonna 2007.

Neljässä vaiheessa rakennettavan Ritaharjun kaavarunko on valmistunut. Kaakkoiskulman asemakaavoitus on tarkoitus aloittaa jo tänä syksynä, jolloin ensimmäisiä tontteja alueelta päästäisiin myymään todennäköisesti vuonna 2007.

Kaupungin tähän saakka Ritaharjusta myymät tontit ovat Raitotien eteläpuolelta ja oikeammin Kuivasrantaa.

Raitotien pohjoispuolelle Ritaharjuun varaudutaan rakentamaan noin 6 500 asukkaan asuntoalue. Linnanmaan ja Kuivasrannan takana sijaitseva Ritaharju on Oulun pohjoinen kasvusuunta, joka paisuu Haukipudasta kohti.

Omakotitontteja Ritaharjuun on tulossa ensimmäisessä vaiheessa 186 ja rivitalo- ja pienkerrostaloasuntoja 123. Yhteensä omakotitaloja on kaavailtu 1073 ja rivitalo- ja pienkerrostaloasuntoja 633. Toisessa vaiheessa rakennetaan myös kerrostaloja.

Jos asemakaava valmistuu suunnittelussa aikataulussa, ensimmäisen vaiheen rakentaminen voisi alkaa vuonna 2008. Toinen vaihe käynnistyisi vuonna 2010, kolmas vuonna 2011 ja neljäs sen jälkeen.

Suurta markettia ei Ritaharjun suunnitelmiin sisälly, vaan sen paikkaa on hahmoteltu Pohjantien länsipuolelle. Pienemmälle päivittäistavarakaupalle löytyy paikka Ritaharjun eteläosasta, jonne voivat sijoittua myös koulu, päiväkoti ja kirjasto sekä nuoriso- ja monitoimitilat.

Koulu on suunnitelmissa yhtenäisperuskoulu, jossa otetaan huomioon myös Kuivasrannan tarpeita. Palvelut sisältyvät vasta ensi vuosikymmenelle ajoittuvan toisen vaiheen rakentamiseen.

Ritaharjun erinomaiset ulkoilumaastot on kaavarungossa säilytetty. Viheralueiden keskellä on pohjoisten kaupunginosien tärkeä kuntorata ja puistosta on hyvät yhteydet ympäristöön. Toinen itä-länsi -suuntainen vihreä akseli on alueen pohjoisosassa Haukiputaan ja Oulun rajalla.

Tekninen lautakunta päätti tiistaina asettaa Ritaharjun kaavarungon ja siihen liittyvät suunnitelmat nähtäville.

Ilmoita asiavirheestä