Kaupunginvaltuusto nimesi kymmenen oululaista valtuutettua ja heidän varajäsenensä perusteilla olevaan seutuvaltuustoon. Seutuvaltuustoon tulee 26 paikkaa, josta Oululle tulee siis kymmenen. Naapurikunnista kaksi valtuutettua saavat Haukipudas, Kempele, Kiiminki, Muhos, Oulunsalo, Liminka ja Tyrnävä. Yhden valtuutetun saavat Hailuoto ja Lumijoki.
Valtuustopaikat on suhteutettu kuntien koon mukaan. Samoin valinnoissa otetaan huomioon viime kunnallisvaalien tulos seudullisesti. Lähtökohtana on ollut, että jokaisesta kunnasta suurin puolue saa edustajansa valtuustoon. Oulun seudun jokaisessa kunnasssa suurin on Suomen Keskusta, myös Oulussa. Toisaalta Oulussa on poliittista kirjoa niin paljon, että muiden kuntien jakoa tasatakseen Oulun keskustalaiset saivat seutuvaltuustoon vain yhden valtuutetun, kun sosiaalidemokraatit saivat peräti kolme.
Kaupunginvaltuustossa keskustalla 14 valtuutettua, SDP:llä ja kokooomuksella 11, vasemmistoliitolla 10, vihreillä seitsemän, sitoutumattomilla kolme ja kristillisdemokraateilla kolme.
Oululaisista seutuvaltuustoon valittiin Matti Pikkarainen (kesk.), josta on tulossa seutuvaltuuston puheenjohtaja, RitvaKitinoja (sd.), Martti Turkka (sd.), Yrjö Harju (sd.), Leena Kuha (vihr.), Satu Haapanen (vihr.), Reijo Sallinen (kok.), SuviLindén (kok.), Seppo Moilanen (vas.) ja Lyly Rajala (sit.). Kristillisdemokraattien oli tyytyminen yhteen varajäsenen paikkaan.
Seutuvaltuusto kokoontuu ensi kerran tammikuussa, kun kaikki kunnat ovat saaneet tehtyä valintansa.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi myös uusitun hankintayhteistyösopimuksen, johon seutukunna kuntien lisäksi kuuluvat Ii, Utajärvi, Yli-Ii ja Ylikiiminki. Kuntien yhteishankintojen kilpailuttamisesta vastaa Oulun kaupungin logistiikkakeskus ja hankintalautakunta, johon Oulun ulkopuoliset kunnat saavat yhden pysyvän asiantuntijan paikan käsitytelemään yhteishankintoja.