Oulu haluaa eri­tyis­suh­teen val­tion­hal­lin­toon

Oulu haluaa luoda erityissuhteet valtionhallintoon.

Oulu haluaa luoda erityissuhteet valtionhallintoon. Oulu on mukana Suomen kuuden suuren kaupungin joukossa, jotka haluavat neuvotella valtiovallan kanssa suoraan kaikista tärkeimmistä kysymyksistä.

Tälläisiä kysymyksiä ovat esimerkiksi opetuksen järjestelyt ja veroratkaisut, asukkaiden palvelujen tuottaminen ja isot investoinnit. Asiasta kertoo aamun Helsingin Sanomat.

Kuuden suuren neuvotteluvaltina nähdään kasvukeskusten merkitys maan taloudelle ja kuudessa suurimmassa kaupungissa asuvat 1,4 miljoonaa asukasta.

Viimeisten kahdeksan vuoden aikana kaikesta työpaikkakasvusta 55 prosenttia ja it-alan työpaikoista 76 prosenttia on syntynyt näille seuduille.

Yhteisen kaupunkipolitiikan aloittamisesta on sovittu kuuden suurimman kaupungin ylimmän johdon tapaamisissa.

Neuvotteluihin ovat osallistuneet Eva-Riitta Siitonen Helsingistä, Marketta Kokkonen Espoosta, Erkki Rantala Vantaalta, Jarmo Rantanen Tampereelta, Armas Lahoniitty Turusta ja Kari Nenonen Oulusta.

Kaikki ovat aiemmin osallistuneet 15 suurimman kaupungin johtajien yhteistyöhön.

Alkusysäyksen kuuden suuren neuvotteluille antoi Helsingin seudun jääminen aluekeskusohjelman ulkopuolelle.

Suurten kaupunkien yhteiselle kaupunkipolitiikalle antoi vauhtia myös yhteisöveroratkaisu, joka heikentää erityisesti näiden kuuden kaupungin taloutta.

Ilmoita asiavirheestä