Mäntsälän kunnan Hyökännummella ja Ohkolassa on vesijohtovedestä löytynyt bakteereita, jotka kunnan terveysviranomaisten mukaan viittaavat verkostoveden saastumiseen. Ympäristöterveydenhuolto kehottaa siksi alueen asukkaita keittämään toistaiseksi juotavaksi ja ruoanlaittoon tarkoitetun veden. Mäntsälän kirkonkylän aluetta kehotus ei koske.
Viranomaisten antamien ohjeiden mukaan erityisen tärkeätä veden keittäminen on lasten, vanhusten tai muutoin heikkokuntoisten osalta. Vettä on keitettävä kahdesta kolmeen minuuttia. Vedenkeittimissä vesi pitää keittää kahteen kertaan. Myös vesi kahvinkeittimeen on keitettävä.
Siivoukseen, tiskaamiseen ja peseytymiseen voi hanavettä käyttää ohjeen mukaan aivan normaalisti. Silloin on kuitenkin huolehdittava siitä, että pestyt astiat on kuivattava kunnolla ennen seuraavaa käyttöä.