Osalla it-alas­ta kriisi ei ole tun­tu­nut lain­kaan

Informaatioteknologia-alan huonot uutiset eivät ole koko totuus alasta, it-alan yrittäjät muistuttavat.Osa alan yrityksistä kasvaa kuitenkin edelleen kohisten.

Informaatioteknologia-alan huonot uutiset eivät ole koko totuus alasta, it-alan yrittäjät muistuttavat. Osa alan yrityksistä kasvaa kuitenkin edelleen kohisten.

- Olemme saavuttaneet kaikkien aikojen myyntiennätyksemme joka kuukausi tänä vuonna, Multilizerin varatoimitusjohtaja Olli-Pekka Mutanen sanoi Helsingissä järjestetyssä it-alan lehdistötapaamisessa.

- Emme ole havainneet muutosta markkinoillamme. Muitakin trendejä on menossa kuin vain tämä näkyvä, Netseal Techologiesin toimitusjohtaja Panu Pietikäinen puolestaan arvioi.

It-alalla on nähty Suomessakin konkursseja ja irtisanomisia ja osakekurssit ovat romahtaneet. Samalla on pelätty sitä, että pääomasijoittajat hylkäisivät koko alan.

- Niille yrityksille, joilla tuote on kunnossa, riskirahoitusta on tarjolla enemmän kuin koskaan, Mutanen kiisti pelot.

Ilmoita asiavirheestä