Ylikiimingin mökkiläinen kohtasi maanantaina erikoisen aamutervehdyksen. Isännän astuessa kuistille pihalla juoksi neljä hanhenpoikasta, jotka tulivat nokkimaan isännän jalkoja.
Tutustumisen jälkeen poikaset seurasivat miestä koko päivän ajan.
"Ihan sama minne tässä pihalla menin, ne tulivat perässä."
Noin nyrkin kokoiset untuvikot ovat kuoriutuneet vasta muutama päivä sitten.
"Ne ovat todennäköisesti alle viikon ikäisiä. Vielä en voi edes varmaksi sanoa, minkä hanhenpoikasia ne ovat", kertoo poikaset maanantai-iltana hakenut Ari-Pekka Auvinen Pohjois-Suomen lintutieteellisen yhdistyksen suojelutoimikunnasta.
Auvisen mukaan on tavanomaista, että emostaan erkaantuneet linnunpoikaset lähtevät seuraamaan ihmistä tai jotain liikkuvaa esinettä.
"Nämä ovat nyt siinä iässä", hän toteaa.
Vastassa oli tyhjä pesä
Mökin isäntä kertoo, että alueella on pesinyt hanhia, mutta viime viikon torstain jälkeen aikuisia hanhia ei ole näkynyt. Silloin mökin tuntumassa oli lennellyt kolme maakotkaa, ja isäntä arvelee emohanhen joutuneen petolintujen saaliiksi.
"Kävimme katsomassa pesän, mutta siellä ei näkynyt ketään. Orpoja nämä taitavat olla", Auvinen sanoo.
Auvinen kertoo, että innokkaasti piipittävä poikue majoitetaan väliaikaisesti hänen kotipihassaan olevaan häkkiin. Lähiaikoina hän aikoo kysellä myös eläinpuistojen mahdollisuuksia ottaa poikasen hoiviin.
"Esimerkiksi Ranuan eläinpuistossa olisi paremmat tilat pitää poikasia."
On todennäköistä, että poikaset päästetään vapauteen syksyllä. Silloin hanhilla on niin vahva muuttovietti, että ihmisiinkin tottuneet linnut lähtevät luultavaasti matkaan.
Auvinen kertoo, että lintutieteelliselle yhdistykselle tulee vuosittain lähes sata yhteydenottoa loukkaantuneista linnuista.
"Nyt meillä on pihalla esimerkiksi kolme varista ja yksi pulu. Hanhen poikasia ei ole aikaisemmin tullut vastaan", kertoo Auvinen.