Fordin rallitestien läheisyydessä Orivedellä tiistaina sattunut ammuskelu tapahtui yksityisen mökin alueella. Poliisin mukaan ampuja ei tähdännyt testaajia kohti, eikä kukaan ollut vaarassa.
Tapauksesta kertoi ensimmäisenä sanomalehti Keskisuomalainen nettisivuillaan. Lehden mukaan välikohtaus sattui Orivedellä lähellä paikkaa, jossa Fordin rallitallin henkilökunta ja norjalainen tähtikuski Petter Solberg olivat tekemässä testejä MM-rallia varten.
Pirkanmaan poliisin mukaan läheisellä mökillä oli harjoiteltu ammuntaa. Poliisin mukaan havainnot laukauksista perustuvat kuulohavaintoihin, eikä ampuja tullut rallitestauspaikan välittömään läheisyyteen.
Laukauksia oli arvioiden mukaan kymmenkunta.
Poliisi selvittää vielä, oliko ammuntaharjoittelu laillista.
Keskisuomalaisen mukaan poliisi on tavoittanut ammuskelijan.
"Siinä oli ajateltu, että kun alueella on muutenkin moottorinpauhua, ammuskelu ei häiritse ketään", Pirkanmaan poliisin yleisjohtajana toimiva komisario Jari Hakala kertoo Keskisuomalaiselle.